Šperky z korálků

Jedním z nejtypičtějších a nejčastěji používaných typů korálků je rokajl - menší korálky válcovitého tvaru, nejčastěji ze skla.

V Čechách se tradice rokajlů traduje do období 18 století. Výroba skleněného rokajlu sahá ze všech korálků nejdále, začaly se vyrábět již v 15. století v italských Benátkách, v Čechách se vyrábějí od 18. století. Avšak původní obyvatelé Severní Ameriky nejdříve vyráběli tyto korálky z mušliček, během doby zámořských objevů se do Ameriky dostal rokajl skleněný, za nějž Evropané vyměňovali půdu. Do Ameriky se korálky z Evropy a Asie dováží prakticky dodnes.

Rokajl se používá vedle standardního navlékání i k vyšívání, tkaní a šití (beadweaving). Šití z korálků je technika spočívající v přišívání jednotlivých korálků rokajlu k sobě speciální nití nebo vlascem. Šité šperky patří k složitým a pracným záležitostem, na jejichž výrobu je často potřeba desítek hodin. Z rokajlu se však dají vyrábět i módní doplňky, obrazy, různé podložky, dekorace atd. Ja se zaměřuji na šperky. Napište mi nebo pošlete nezávaznou objednávku a já Vám poradím s výběrem šperku, který okouzlí Vás i Vaše okolí. Doporučuji především navlékané a šité dutinkové šperky. Ve fotogalerii níže naleznete ukázky mé práce.